Oświetlenie w salonie

Salon to centrum domu czy mieszkania służące do różnych celów: czytania, pisania, oglądania telewizji, słuchania muzyki, relaksu, zabawy itd. W tym miejscu odbywają się rodzinne uroczystości, prywatki itp. Aby uzyskać wszechstronne i przytulne oświetlenie, do salonu o powierzchni około 20mpotrzebnych będzie co najmniej 3-5 świateł. Popularne jest ciepłe białe światło z lamp halogenowych wysokonapięciowych lub lamp halogenowych niskiego napięcia. Alternatywnie stosuje się świetlówki kompaktowe o barwie światła ciepła biel.

oświetlenie salonu

 

Oświetlenie ogólne

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są oprawy montowane do sufitu, oprawy punktowe, na systemach kablowych i szynoprzewodach oraz oprawy ścienne. Oprawa umieszczona na suficie ma dawać wrażenie rozświetlonego nieboskłonu. Idealne natężenie światła powinno wynosić 300 luksów. Przy sofie, fotelu, telewizorze, stoliku i biurku stosujemy oprawy standardowe i stołowe. W głównej części salonu nad kompletem wypoczynkowym montujemy 2-3 opraw - najlepiej ze ściemniaczem, co umożliwi nam dopasowanie oświetlenia do panującego nastroju. Oprawy służące do czytania powinny być wyposażone w obrotowe uchwyty zmożliwością zmiany ustawień pozycji lampy i świecenia. Najlepiej sprawdzą się oprawy nastawne, obrotowe również ze ściemniaczem. Powinny oddawać szeroką wiązkę światła, jak 38ş - 60ş lampy halogenowe. Oświetlenie akcentujące tworzy atmosferę w salonie, zapewnia uczucie wizualnego odprężenia. Nie wszystkie oprawy w pokoju powinny być włączone równocześnie. Warto pamiętać o korzystaniu ze ściemniaczy, co stwarza przytulną atmosferę. Oprawy punktowe montowane na systemach kablowych, szynach lub szynoprzewodach mogą być ustawiane w dowolnym kierunku i pod dowolnym kątem. W przeciwieństwie do opraw stałych, są one rozwiązaniem bardzo elastycznym pozwalającym na kierowanie strumienia światła na dowolne przedmioty, jak np. obrazy czy rzeźby. Oświetlenie witryn i szafek może stanowić delikatny akcent świetlny w naszym pokoju. Poszczególne części pomieszczenia mogą być oświetlane przy pomocy montowanych do sufitu opraw punktowych lub opraw, które są wpuszczane w mebel lub montowane na zaciskach. Szczególnie ważna jest harmonia światła bezpośredniego i niebezpośredniego. Oczy odbierają niebezpośrednie światło odbite od ścian lub sufitu w pokoju jako przyjemne. W celu osiągnięcia takiego efektu, doskonałym wyborem będą oprawy sufitowe typu Floodlight.

Światło do czytania

Pisanie, czytanie, zajmowanie się rękodziełem (np. szydełkowanie, wyszywanie) wymagają więcej niż tylko oświetlenia ogólnego. Rodzaj opraw oświetleniowych potrzebnych do ich uzupełnienia zależy od aktywności i rodzaju wykonywanych zadań. Im mniejsze szczegóły powstają na białym płótnie za czarodziejskim dotknięciem igły i nitki, tym lepsze oświetlenie będzie nam potrzebne. Należy również wziąć pod uwagę wiek osób wykonujących zadania wizualne. 60-latek wymaga dwa razy większego natężenia oświetlenia niż 20-latek wykonujący tę samą czynność. Podczas dłuższego czytania, konieczne jest zrównoważone i dobrze dostosowane oświetlenie. Aby uniknąć przedwczesnego zmęczenia, rzucane światło nie może być ani monotonnie jasne, ani też zbyt ciemne. Najwyższe wymagania dla dobrej wydajności wizualnej to przede wszystkim odpowiedni poziom oświetlenia, zarówno pod względem jego natężenia w pionie, jak i w poziomie oraz unikanie niepokojących odblasków. Wyższy poziom światła zapewnia łatwiejsze wykonywanie zadań wizualnych. Nadmierny kontrast między światłem do czytania i oświetleniem pomieszczenia (oświetlenie otoczenia) powoduje zmęczenie wzroku. Jest zatem ważne, aby zapewnić odpowiedni poziom oświetlenia podstawowego. Dla wymagających zadań wizualnych, jak czytanie czy pisanie, bezpośrednie światło jest zawsze lepszym wyborem.

Światło dla oglądania telewizji

Do oglądania telewizji wszystkie oprawy oświetleniowe powinny być tak rozmieszczone, aby nie tworzyły drażniących refleksów na ekranie telewizora, chociaż nie ma nic gorszego od natrętnych domowników przechadzających się w tę i z powrotem. Oprawy znajdujące się w pobliżu ekranu, które mogą odbijać światło, powinny być ściemnione lub wyłączone. Jedną z opcji jest montaż oświetlenia za telewizorem, jednak nie może to być jedyne źródło światła. Oprawy uzupełniające powinny być włączone, ponieważ wyraźne różnice między jasnym ekranem a otoczeniem będą nadmiernym obciążeniem dla naszych oczu i spowodują ich szybkie zmęczenie.


 

Opracowanie:architekt światła Artur Wysowski

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz.

Komentarze

brak komentarzy

DEMO

Zapoznaj się z wersją demo aplikacji e-projektant

E-PROJEKTANT