Oświetlenie pokoju dzieci

Pokój dla dzieci jest zazwyczaj obszarem licznych batalii o prawo do pierwszeństwa użytkowania sprzętu komputerowego i zabawek, w którym nic nie może umknąć choćby najmniejszej uwadze. To miejsce służące nie tylko do zabaw, oglądania telewizji, majsterkowania, budowy fantazyjnych obiektów architektonicznych, ale również miejsce, gdzie dziecko się uczy i wypoczywa. Poziom oświetlenia musi być jednolity w całym pomieszczeniu. Zaleca się użycie przynajmniej jednej oprawy sufitowej. W większych pomieszczeniach, gdzie wydzielone jest miejsce do zadań specjalnych (odrabianie lekcji), wymagane jest dodatkowe oświetlenie. Dobrym rozwiązaniem będą systemy kablowe, szynowe lub szynoprzewodowe. Oprawy oświetleniowe powinny być wyposażone w lampy o szerokim kącie padania wiązki światła. Takie oświetlenie zapewni jednolitą iluminację pomieszczenia. Koncepcja oświetlenia do pokoju dziecka powinna być dobrze przemyślana i zaprojektowana tak, aby zaspokoić zmieniające się potrzeby użytkownika w nadchodzących latach. Przyjemne rozproszone światło odstrasza po złym śnie, stwarza przytulną atmosferę. Dobrze sprawdzają się zamontowane na stałe kinkiety. Lampy do czytania i lampy stołowe na stoliku, powinny mieć możliwość obracania reflektora i ruchome ramię. Światło może być regulowane indywidualnie, ale nie powinno oślepiać.

oświetlenie pokoju dziecka

 

Światło na biurku

Praca domowa bywa żmudna i męcząca, jednak przy dostatecznym oświetleniu, możemy odrobinę polepszyć ciężką dolę ucznia. Odpowiednim rozwiązaniem w tym wypadku będzie oprawa biurkowa regulowana w wielu kierunkach. Światło powinno oświetlać równomiernie całą powierzchnię stołu. Unikaj odbić na ekranie komputera – rozpraszają uwagę! Jest to trudne zadanie do wykonania, ale można tego uniknąć poprzez odpowiednie ustawienie ekranu i ukierunkowanie starannie dobranego światła. Nie wyłączaj nigdy wszystkich świateł w pokoju podczas korzystania z komputera. Patrzenie na zmianę pomiędzy jasnym ekranem i ciemnym otoczeniem nadwyręża nasz wzrok. Dobrze, kiedy wszystkie światła można włączać niezależnie od siebie i gdy posiadają funkcję przyciemniania.

Światło na stoliku do przewijania

Ponieważ małe dzieci są bardzo wrażliwe na światło, zaleca się oświetlenie pośrednie. Kinkiet, lampy na klipsy spełniają ten wymóg rzucając wiązkę światła w górnym kierunku. Niwelują również cień padający na powierzchnię przewijaka rzucany przez sylwetkę osoby stojącej tyłem do światła zamontowanego w suficie.

 

 

Opracowanie: architekt światła Artur Wysowski

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz.

Komentarze

brak komentarzy

DEMO

Zapoznaj się z wersją demo aplikacji e-projektant

E-PROJEKTANT