Oświetlenie sypialni

Zanim w sypialni nastanie ciemność, dzieją się tu rzeczy, które wymagają doskonałego oświetlenia, jak choćby czytanie książki przed snem. W tym szczególnym miejscu wypoczynku i relaksu, światło odgrywa istotną rolę. Tworzy intymny nastrój, sprawia, że wnętrze staje się przytulne. Oprócz oświetlenia ogólnego stosujemy również światło nad łóżkiem, lustrem i szafkami. Do oświetlenia ogólnego wykorzystujemy oprawy montowane do sufitu, instalacje kablowe oraz toru poboru energii. W przypadku oświetlenia zadaniowego (np. oświetlenie nad łóżkiem), zaleca się użycie opraw ściennych i stołowych. Unikamy lamp podłogowych, które mogą stać się przeszkodą w nocy. Popularne jest ciepłe, białe światło halogenowe i lampy halogenowe o niskim napięciu. Prócz lamp do użytku ogólnego, możemy zastosować również energooszczędne i kompaktowe lampy fluorescencyjne (jasny kolor: ciepła biel). W celu zróżnicowania oświetlenia stosujemy ściemniacze. Praktycznym i komfortowym rozwiązaniem jest możliwość włączania i wyłączania światła z poziomu łóżka, co ułatwia nam łatwo dostępny włącznik zamontowany w zasięgu ręki.

oświetlenie sypialni

 

Oświetlenie łóżka

Oświetlenie łóżka zazwyczaj uzyskujemy poprzez zastosowanie opraw oświetleniowych znajdujących się na kastlikach przy łóżku, lub opraw ściennych mocowanych z boku lub nad łóżkiem. Oprawy te muszą zapewniać oświetlenie nie powodujące odblasków. Powinny posiadać również ruchomy, obrotowy reflektor z nastawną rączką, co pozwoli użytkownikowi dostosować oświetlenie do indywidualnych potrzeb. W sypialni z dużym, podwójnym łóżkiem, możemy zastosować przyciemniane lampy nocne oddzielnie dla tych samych opraw.

Oprawy meblowe

Aby dostarczyć odpowiednią ilość światła do szaf montujemy oprawy na suficie w odległości 50-80 cm od szafy i ustawiamy pod takim kątem, aby umożliwić oświetlanie wnętrza szafy, w momencie gdy drzwi są otwarte.
W przypadku głębokich szaf, w puszczane oprawy oświetleniowe stanowią często jedyne rozwiązanie, ponieważ światło z sufitu blokowane jest przez półki znajdujące się w szafie.

Oświetlenie lustra

Lustro zazwyczaj należy do podstawowego wyposażenia sypialni. Do odtwarzania bezcieniowego obrazu lustrzanego montujemy dwa kinkiety po obu stronach lustra. W celu uzupełnienia oświetlenia przy dużych powierzchniach lustrzanych, dodatkowo montujemy kinkiet nad lustrem.


 

Opracowanie:architekt światła Artur Wysowski


 

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz.

Komentarze

brak komentarzy

DEMO

Zapoznaj się z wersją demo aplikacji e-projektant

E-PROJEKTANT