Oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania każdego wnętrza. Jego starannie przemyślany dobór, nie tylko podkreśla walory danego pomieszczenia, ale wpływa również na samopoczucie osoby w nim przebywającej. Zanim przystąpimy do urządzania jakiegokolwiek wnętrza, warto zapamiętać kilka fachowych porad, dzięki którym unikniemy w przyszłości uszczypliwych uwag typu: „zbyt słabe światło” czy „zbyt ostre światło”, oferując przyjemny i niepowtarzalny klimat.

 

Ciepła barwa światła i dobry wskaźnik oddawania barw to podstawowe cechy jakościowe, którymi kierujemy się chcąc zaprojektować prawidłowe oświetlenie łazienkowe ogólne i przy lustrze. Chociaż barwa światła nie ma wpływu na temperaturę panującą w pomieszczeniu, to zapewnia nam przyjemne odczucia, warto więc zwrócić na to uwagę.

Oświetlenie w wilgotnych wnętrzach

Łazienka jest miejscem, w którym wilgoć spotyka się z energią elektryczną, dlatego na pierwszy plan wysuwa się bezpieczeństwo domowników. Instalacja oświetlenia w tym pomieszczeniu powinna być wykonana zgodnie z obowiązującymi normami. W łazience wyróżniamy cztery strefy (0-3). Napięcie w oprawach umieszczonych w pobliżu prysznica lub wanny, nie może przekraczać 12 V. Każda z opraw musi być zabezpieczona przed ewentualnym dostaniem się wody. Dla oświetlenia pod prysznicem lub światła do czytania w wannie, zalecane są wiązki downlight.

Oświetlenie ogólne

Sufitowe oprawy są dobrym wyborem do oświetlenia ogólnego w łazience. Natężenie oświetlenia w pomieszczeniu powinno wynosić co najmniej 200 luksów. Ciemniejsza kolorystyka płytek odbija mniej światła, dlatego wymaga instalacji większej ilości opraw oświetleniowych lub mocniejszych lamp. W małych łazienkach, oświetlenie lustra może pełnić funkcję oświetlenia ogólnego (minimum dwie oprawy po obu stronach), dodatkowa oprawa sufitowa jest zbędna.

Oświetlenie lustra

Gdy zerkasz w lustro o poranku, zazwyczaj trudno ci się pogodzić z faktem, że „to” przed tobą jest twoim wiernym odbiciem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie, zdaniem niektórych - najważniejszego elementu łazienki, co zdecydowanie ułatwia wykonanie zarówno perfekcyjnego makijażu, jak i bezkrwawego golenia. Tu zdecydowanie sprawdzają się szklane, opalowe (matowe) obudowy, które zapewniają równomierne rozprowadzenie światła. Nieoślepiające, jednolite oświetlenie bez cieni gwarantują oprawy zainstalowane po lewej i prawej stronie lustra. Jeśli powierzchnia lustrzana jest bardzo duża, można zamontować nad nią dodatkową oprawę. Należy zwrócić uwagę, by światło wszystkich opraw nie oślepiało osoby patrzącej w lustro. Zalecane źródła światła to żarówki, lampy energooszczędne, lampy halogenowe i lampy fluorescencyjne (świetlówka) z ciepłym, białym kolorem światła.


 

Opracowanie:architekt światła Artur Wysowski

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz.

Komentarze

brak komentarzy

DEMO

Zapoznaj się z wersją demo aplikacji e-projektant

E-PROJEKTANT